Jak zacząć obstawiać mecze?
Article

Jak zacząć obstawiać mecze?

lip 2, 2024

Każdy, kto zaczyna myśleć o stawianiu zakładów bukmacherskich poszukuje dobrych wskazówek jak nie stracić pieniędzy i nie dać się naciągnąć. Dlatego napisaliśmy szybki i przydatny poradnik, dzięki któremu unikniecie błędów i wpadek.

Joanna Jabłońska
Redaktor

Zacznij obstawiać od wyboru bukmachera

Jak działają zakłady bukmacherskie? W sumie to proste. Stawiasz pieniądze na wynik spotkania sportowego, który wydaje ci się najbardziej prawdopodobny. Kiedy jednak zagłębisz się w szczegóły, to wszystko jest o wiele bardziej skomplikowane.

Czasy, kiedy chodziło się do biura bukmachera i płaciło gotówką za kupon odchodzą w niepamięć. Po pierwsze ani to wygodne, ani też ciekawe zajęcie. Dlatego najlepszym miejscem do stawiana zakładów bukmacherskich jest internet. Tu nie musisz ani mieć gotówki, ani nigdzie wychodzić. Możesz spokojnie stawiać zakłady siedząc w fotelu, popijając piwo i śledząc na bieżąco mecz.

Pierwsze zasada: wybieraj tylko wśród bukmacherów online. Bukmacherzy stacjonarni to przeżytek. Wiemy, wielu powie, że grasz bardziej anonimowo, że onlinowi bukmacherzy też mają swoje wady (bo mają). Ale bądźmy szczerzy, kto dziś będzie biegał do punktu stawiać zakłady. No nie. Mamy całkiem sporo bukmacherów w necie. Niestety nie wszystkie firmy sa legalne. Zagraniczni bukmacherzy faktycznie mają sporą przewagę w postaci lepszych stawek (bo bez złodziejskiego podatku), ale działają nielegalnie, poza nielicznymi wyjątkami a my zdecydowanie odradzamy nielegalne zakłady.

Możemy Was zapewnić, że tak. Stawianie zakładów internetowych w Polsce jest legalne. Jeśli nie wierzycie, sprawdźcie sami w Ustawie hazardowej. Jest jeden warunek: bukmacher musi mieć zezwolenie na legalną działalność w Polsce.

This layout isn't supported by this list bonusList/

Unikaj nielegalnych firm bukmacherskich

Dlatego przechodzimy do drugiej zasady: bierz pod uwagę tylko legalnych bukmacherów. Skąd wiadomo, że bukmacher jest legalny? Dość łatwo ich odróżnić, każdy legalny bukmacher ma polską licencję. Wszystkie legalne zakłady bukmacherskie sprawdzić także na naszej liście legalnych bukmacherów oraz na stronie Ministerstwa Finansów, w oficjalnym spisie firm bukmacherskich z zezwoleniem w Polsce.

Po trzecie: słuchaj porad tych, którzy pierwsze kroki mają już za sobą. Czyli bierz pod uwagę opinie, recenzje, komentarze. Nie chodzi o to by ślepo się nimi kierować, ale żeby zwrócić uwagę na ważne kwestie, takie jak:

  • czy łatwo się zarejestrować u tego bukmachera?
  • czy potrzebny jest kod promocyjny żeby dostać bonus i gdzie taki kod znaleźć?
  • czy bukmacher ma bonus, który początkujący gracz może wygrać?
  • czy możemy łatwo zainstalować aplikację?

Ale też wiele innych. Polecamy Wam także zapoznanie się naszym teksem - Gdzie grać u bukmachera? Znajdziecie tak opis oferty wszystkich bukmacherów, którzy działają w Polsce legalnie. Natomiast jeśli potrzebujecie porady w wyborze najlepszego bukmachera, zajrzyjcie do naszego Rankingu legalnych buków, gdzie nie tylko opisujemy, ale też przyznajemy punkty i wybieramy bukmacherów najlepszych w poszczególnych kategoriach.

Zakłady online w Go+Bet

Wygodne zakłady online w aplikacja w Go bet to także dodatkowe bonusy.

Bonusy na start u bukmacherów

Krzysiek Kostecki
Krzysiek Kostecki - Dziennikarz

Większość graczy przy wybieraniu bukmachera kieruje się bonusami, które można dostać rejestrując nowe konto.

I oczywiście słusznie, bo to ważne. Ale sprawa z bonusami nie jest taka prosta. Bukmacherzy owszem oferują bonus, ale nie jest tak, że dają gotówkę. Bonusy najczęściej obwarowane są dodatkowymi warunkami. Jak to wygląda? przeczytacie w naszym zestawieniu bonusów u bukmacherów.

Załóż konto bukmacherskie szybko i bezpiecznie

Jak już wybierzecie bukmachera, który wam najbardziej podpasował, musicie założyć konto. Bez konta nie da rady postawić zakładu. Nie jest to trudne, wystarczy kliknąć w link do rejestracji.

Po przejściu na stronę rejestracyjną bukmachera (zazwyczaj wszystkie wyglądają podobnie) trzeba:

  1. wypełnić dane, które sa wymagane
  2. podać kod promocyjny na specjalny bonus
  3. Dokończyć rejestracje przez zatwierdzenie poprawności danych i zgody na regulamin.

I tyle, konto jest już otwarte i można z niego korzystać od razu. Zazwyczaj nie trwa to dłużej nie 2 minuty. Jest tu jednak pełen haczyk, konto nie jest jeszcze w pełni zweryfikowane, czyli niepotwierdzona została nasza tożsamość.

Do czego potrzebna jest weryfikacja?

Do najważniejszego, czyli możliwości wypłaty pieniędzy z konta tzw. depozytowego. Czyli pieniędzy, które mamy zdeponowane u buka.

Wpłać depozyt czyli pieniądze

Paweł
Paweł - Freelancer

Wpłata depozytu to też nic skomplikowanego. Legalni bukmacherzy oferują szybkie i bezpieczne metody jak blik, PaysafeCard, Przelewy 24 i inne. Zazwyczaj naprawdę metod jest sporo do wyboru.

Zacznij obstawiać kiedy wiesz na co

Kiedy już macie wszystko przygotowane, spokojnie można zacząć zabawę. Tylko z głową. Stawianie zakładów na wydarzenia bez przygotowania, pomysłu i wiedzy najczęściej kończy się porażką. Dlatego warto wcześniej zastanowić się kiedy i na co stawiać zakłady.

Jak się przygotować?

Warto dużo poczytać, sprawdzić statystyki, sprawdzić co polecają inni gracze, analizować każde wydarzenie sportowe, na której chcemy postawić. Nie ma graczy, którzy o każdej rywalizacji sportowej wiedzieliby wszystko o wszystkim, dlatego najlepsi typerzy odpowiednio się przygotowują. Żaden z graczy, który regularnie wygrywa u bukmachera nie typuje zakładu kilka chwil po tym, jak zobaczył ofertę u bukmachera. Zazwyczaj wysokie kursy są właśnie po to, żeby przyciągnąć uwagę jak największej ilości graczy. Ale też po to, żeby bukmacher zarobił jak najwięcej.

Rodzaje zakładów bukmacherskich

Zdecydowanie polecamy wybranie na początek prostych rozwiązań. Ale im dalej w las tym najprostsze zakłady będą wydawać się Wam trochę nudne, dlatego warto zapoznać się z ciekawszymi możliwościami. Pamiętajcie tylko żeby na początku za szybko się nie zagalopować.

1. Najprostszy rodzaj zakładów bukmacherskich, czyli 1X2

W tym układzie 1- oznacza wygraną gospodarzy, X - remis, 2 - wygraną gości. Czyli stawiamy na jedno z 3 możliwych zdarzeń: wygra gospodarz spotkania, albo wygra gość, albo spotkanie zakończy się remisem.

2. Podwójna szansa 1X, X2, 12

Jest to rodzaj zakładu, w którym gracz może obstawić dwa rezultaty, które dadzą mu zwycięstwo w zakładzie. Jeśli obstawimy 1X to wygraną daje nam remis lub wygrana gospodarza, 2X wygrywamy w przypadku wygranej lub remisu gości, zaś 12 jeśli wygra pierwsza lub druga drużyna.

3. Liczba goli

4. Strzelec bramki

5. Obie drużyny strzelą bramkę

6. Pierwsza połowa/spotkanie

Zakłady dla bardziej zaawansowanych:

1. Handicapy

Dużo większego zaangażowania w śledzenie statystyk wymagają już np. Handicapy, mamy dwie podstawowe typy handicapów – europejskie i azjatyckie. Handicap europejski zakłada, że od początku spotkania jedna drużyna ma przewagę bramkową. Handicap azjatycki daje nam więcej możliwości niż handicap europejski. Mimo to również polega na tym, aby wyrównać szanse na wygraną obu drużyn, z tym że w tym wypadku obstawiamy zakłady dwudrogowe, a więc wykluczając remis.

2. Rzuty rożne i kartki

3. Dokładny wynik

Najpopularniejsze zakłady wśród typerów

Krzysiek Kostecki
Krzysiek Kostecki - Dziennikarz

Gracze najczęściej wybierają zakłady na zwycięstwo drużyny. Popularne są również zakłady na liczbę goli, setów czy punktów, w zależności, na jaki sport jest zakład. Znacznie mniej graczy typuje bardziej skomplikowane np. handicapy.

Najpopularniejszym sportem typowanym przez graczy jest oczywiście piłka nożna. Tutaj typerzy wybierają najczęściej zakłady 1×2 oraz na liczbę goli. Znacznie mniej popularne są zakłady na to, że obie drużyny strzelą gola lub handicapy.

Wybieramy nie tylko jaki zakład będziemy stawiać, ale też na jakim kuponie.

Generalnie mamy trzy rodzaje:

  • Single - inaczej pojedyncze
  • AKO - inaczej wielokrotne czy akumulowane
  • Systemowe - najbardziej złożone.
Jak dodac zaklad do kuponu w LV BET instrukcja

W LV BET wybranie kuponu jest bardzo intuicyjne

Od jakiego kuponu zacząć?

Single

Kupony Single to najłatwiejsza forma typowania zakładów. Zdecydowanie polecamy je na początku. Na kuponie singlowym, znajduje się tylko jeden zakład - czyli, obstawiamy jedno zdarzenie np. wynik meczu piłki nożnej.

W zakładzie singlowym kurs ogólny kuponu jest identyczny, co w obstawionym typie. Wygrana kwota liczona jest jako mnożnik kursu i stawki zakładu. Do wygrania takiego zakładu potrzebne jest poprawne wskazanie wyniku spotkania. Jeśli trafimy, to odbieramy wygraną.

AKO

W kuponie akumulowanym typowane są przynajmniej dwa zdarzenia. Kupon wygrywa wtedy, jeśli wszystkie zagrane mecze zostaną rozstrzygnięte zgodnie z założeniem. Niebezpieczeństwo kryje się w tym, że jeśli jeden z typów nie wejdzie, cały kupon jest przegrany. Plusem natomiast jest fakt, że w kuponach AKO kumulują się kursy, w związku, z czym możemy liczyć na większą wygraną. Dodatkowo często bukmacherzy ustawiają specjalne promocje na kupony. Np. Go plus Bet ma promocję Go+AKO dzięki, której wygraną można powiększyć na we o 100%.

Systemowe

Inaczej kupony systemowe określa się też jako rozpisowe lub kombinacyjne. Polegają one na tym, że zbiór pewnych typów dzieli się na kilka pomniejszych kuponów AKO. Pełny układ kuponu systemowego zależy od tego, na ile selekcji zostanie podzielony. W zakładach systemowych, w przeciwieństwie do akumulowanych, pomyłki mogą się zdarzyć, a mimo to kupon zostanie rozliczony jako wygrany. U polskich bukmacherów często zakłady systemowe określa się m.in. jako typy MAXIKOMBI.

Zacznij zabawę!

Każdy uzbrojony w taką wiedzę może spokojnie próbować swoich sił w stawianiu zakładów.

Zakłady bukmacherskie mogą uzależniać.

Dlatego jeśli zauważysz u siebie niebezpieczne oznaki, zgłoś się po pomoc.